2012-07-23

...

"My, żeby poznać dobrze drugiego człowieka, mamy dwa sposoby, oba niezbyt zdrowe: zjeść z nim beczkę soli albo popracować w jednej instytucji. Tymczasem Taternicy skrzykują się na Zamarłą Turnię i już po kilku godzinach uwiązania na wspólnej linie wiedzą o sobie wszystko".

To komentarz Wisławy Szymborskiej do książki Wawrzyńca Żuławskiego "Sygnały ze skalnych ścian", które pozwalam sobie zacytować. Dlaczego akurat ten cytat? Otóż dlatego, że i Przyjaźń i postać Wawrzyńca Żuławskiego ostatnio w mojej głowie bezustannie. Do tego jeszcze lektura tekstów Wisławy Szymborskiej, której osoba wyznacza, dosłownie wyznacza, mój rytm dnia.

Żeby, (od żeby nie zaczyna się zdania, ale tym razem o to nie dbam) nie było mało o przyjaźni wyrażonej przez Najwybitniejszą poetkę, dodaję jeszcze to:

"Przede wszystkim cenię przyjaźń. To jedno z najpotężniejszych i najpiękniejszych uczuć. Oczywiście, ktoś powie: dobrze, poetko, a miłość? Tak, ale przyjaźń ma pewne dodatkowe cechy. Jest może nie tak podatna na zmiany czasowe. Urok miłości polega też trochę na jakimś stałym zagrożeniu. Natomiast przyjaźń daje chyba większe poczucie bezpieczeństwa".

Brak komentarzy: