2011-02-07

Mieczysław Karłowicz

Jutro 8 lutego przypada rocznica śmierci Mieczysława Karłowicza, polskiego kompozytora dla znawców muzyki, taternika i działacza górskiego dla miłośników gór. Mnie osobiście postać ta interesuje pod kątem górskim.
W 1907 roku ukochał Zakopane do tego stopnia, ze postanowił osiąść w nim na stale. Z czasem narty i aparat fotograficzny stały się nieodłącznym elementem jego górskich wyryp. Razem z Mariuszem Zaruskim stworzył podwaliny Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Sławił Tatry i Podhale. Pozostawił wiele artykułów poświęconych tematyce tatrzańskiej.
Niedaleko szlaku między Murowańcem a Czarnym Stawem Gąsienicowym, schodząc z Małego Kościelca, można zobaczyć kamień, który jest pomnikiem Karłowicza, w tym miejscu zginał przysypany lawiną.

Polecam książkę Macieja Pinkwarta „Zakopiańskim szlakiem Mieczysława Karłowicza” Polskiego Wydawnictwa Muzycznego Edition. 


Dla tych, którym mało, a oprócz mnie myślę, że trzy osoby jeszcze się znajdą, polecam film, który widziałam już wielokrotnie i ciągle mi mało.

Brak komentarzy: